ANTALYA OSB'DEN TISİAD'A BÜYÜK İLGİ

ANTALYA OSB'DEN TISİAD'A BÜYÜK İLGİ

Antalya temaslarını sürdüren TISİAheyetine Organize Sanayi Bölgesi yönetiminden işbirliği çağrısı geldi. Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar,"Irak pazarına sizlerin desteğiyle sağlam girelim" dedi. 

 

Merkezi Mersin'de bulunan ve yüklendiği misyon itibariyle Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olarak gösterilen  Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİADYönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih İncir, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yayla, Bölge Müdürü İlhan Metin ve Bölge sanayicilerinden temsilciler de yer aldı.

SORUNLAR MASAYA YATIRILDI

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmenin ana gündem maddesini, Bölge sanayicisinin Irak’a yaptığı ihracat sırasında karşılaştıkları sorunlar oluşturdu. Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, geçmiş dönemlerde Bölge sanayicisinin Irak’ta yaşadığı sorunlardan örnekler vererek, bu sorunların aşılmasında TISİADBaşkanı Kılıç’tan destek istedi. Antalya OSB’nin bundan sonraki süreçte TISİAD ile tam bir işbirliği içerisinde olması için gerekli her tür adımın atılacağını vurgulayan Bahar, “Bu ziyaretlerin havada kalmaması lazım. İlişkilerimizi geliştirmeli ve bu tanışmalar güzel ve olumlu şeylere vesile olmalı. Amacımız ticaret ve Antalyalı sanayiciler olarak boşa harcayacağımız bir dakika bile yok. Biz her alanda TISİAD’a destek olmak, TISİADın da her durumda sanayicimize yardımcı olduğunu görmek isteriz. Sanayicimizin Irak pazarında yaşadığı sorunlar nedeniyle bir takım kayıpları oluştu ve kayıplarını gerek bizim yardımlarımız gerekse kendi marifetiyle gidermeye çalıştıysa da zaman zaman başarılı olamadı. Eğer sanayicimiz bu sorunların üstesinden gelemez ise maalesef emeği ve sermayesi yok oluyor. Bundan sonra yaşanacak bu gibi durumlarda bu gün temelini attığımız dostluk bağının sanayicilerimize fayda olarak geri dönmesi bizlerin en büyük temennisidir” dedi.

KARŞILIKLI DESTEK SÖZÜ

Antalya’da bir temsilcilik açtıklarını belirten TISİABaşkanı Kılıç, Başkan Bahar’ın dile getirdiği sorunların çözümü için gerekli amları atacaklarını söyledi. İki ülke adına önemli sorumlulukları üstlendiklerini aktaran Kılıç, “Irak’ta Türk mallarına karşı büyük bir ilgi ve sempati var. Türk ürünleri Irak’ta kalitesini kanıtladı ve Irak halkının ilk tercihleri arasına girdi. İşbirliğimizin artması hepimiz için fayda sağlayacaktır. Her konuda sizlerin hizmetin olacağımızı özellikle belirtmek isterim” şeklinde konuştu. Toplantı sonunda TISİAyönetimi Başkan Ali Bahar ve Bölge Müdürü İlhan Metin’e plaket takdim etti. 

TISİAD, ANTALYA OSİAD'I DA ZİYARET ETTİ

TISİAheyeti daha sonra Antalya Organize Sanayici ve İşadamları Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Ahmet Kasapoğlu ile görüşen ve taleplerini dinleyen TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, firma temsilcilerine "TISİAD'ı Irak'taki güvenli dostunuz olarak görün. Bizler Irak'taki her türlü sorununuzu, sıkıntınızı çözmek için varız. Irak temsilcilerimiz Türk işadamlarına gerek bürokratik gerekse de piyasa araştırmalarıyla destek oluyorlar. Irak bizler için önemli ve daha da büyütülmesi gereken bir pazar. Bu pazardan siz Antalyalı ihracatçıların sağlıklı, kazançlı ve daha da fazla yararlanmasını arzu ediyoruz"diye konuştu. TISİAHeyeti Antalya OSİAD ziyaretinin ardından Irak'a ihracat yapan Antalya OSB'de bulunan firmaları gezdi.