KKTC EKONOMİ BAKANLIĞI

KKTC EKONOMİ BAKANLIĞI

BASIN BÜLTENİ


 

“KKTC-IRAK ARASINDA

YENİ BİR TİCARET ANLAŞMASI YAPILMALI”

 

 

TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, Irak ile KKTC arasında 1995’de imzalanan protokolün artık yetersiz olduğunu söyleyerek, iki ülke arasında yeni bir ticaret anlaşmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

 

Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TISİAD), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Temsilciliği’nin açılışı kapsamındaki program çerçevesinde KKTC Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Hüda Hüdaverdi’yi ziyaret etti.

Ziyarete; TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Başkan Yardımcıları Can Erkan Gençay, Bünyamin Yüksekbaş ve Serhat Yüce, Genel Sekreter Aynur Olgaç, Sayman Şeyhmus Kayar, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zahir Irmak ile üyeler İbrahim Özçelik, Vedat Yüksekbaş ve Cengiz Atalay ile KKTC Temsilcisi Ali Tunçtaşlı katıldı.

 

“ÇAĞI YAKALAMALIYIZ”

 

Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Kılıç, KKTC ile Irak arasında köprü vazifesi görme amacıyla yola çıktıklarını ve yakın süreçte daha somut çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini söyledi. Karşılıklı iş buluşmalarına imza atacaklarını bildiren Kılıç, “Ticaret ile dostluğu birleştiriyoruz” diyerek, ticaret ile dostluğunda geliştiğini bildirdi. 1995’de Irak ile KKTC arasında imzalanan iş protokolünün artık yeterli olmadığını bildiren Kılıç, iki ülke arasında yeni bir ticaret anlaşmasına ihtiyaç olduğunun da altını çizdi. Nevaf Kılıç, bu konuda yetkililerin katkısını beklediklerini söyleyerek, “Çağı yakalamalıyız” dedi.

 

“İLİŞKİLER GELİŞMELİ”

 

KKTC Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Hüda Hüdaverdi de, Irak ile var olan ilişkileri daha ileriye taşımanın daha büyük önem taşıdığını belirtti. TISİAD’ın KKTC’de temsilcilik açmasının ilişkilerin gelişmesi açısından büyük kazanç olduğunu aktaran Hüdaverdi, “Kaliteli ürünlerimiz var ancak ambargo nedeniyle bu ürünlerimizi dış pazarlara satmakta zorlanıyoruz. Bu sıkıntıları sizlerin vasıtasıyla aşmak istiyoruz. Ticaretin yanı sıra turizm ve eğitim alanında da Irak ile yapacağımız işbirlikleri önemlidir. Dünya ile rekabet halinde olan iş dünyası hızlı hareket etmek zorunda işte biz de onlara daha iyi hizmet verebilmek için hızımızı arttırıyoruz. Aynı zamanda KKTC’de standartların belirlenmesi amacıyla yeni bir yapılanma içerisindeyiz” dedi.

Ziyaretin ardından TISİAD üyesi İbrahim Özçelik, Müsteşar Hüdaverdi’ye bir plaket verdi.

 

Saygılarımızla