KKTC TARIM BAKANI ZİYARETİ

KKTC TARIM BAKANI ZİYARETİ

BASIN BÜLTENİ

 

 

“KKTC’NİN SORUNU ÜRETİM DEĞİL,

YENİ PAZARLARA AÇILIM”

 

 

TISİAD heyetini ağırlayan KKTC Tarım Bakanı Sennaroğlu, üretimde değil yeni pazarlara açılmakta sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek, bu sorunu çözecek çalışmalara desteğe hazır olduklarını söyledi.

 

 

Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD), Kıbrıs’taki temsilcilik açılışı programı kapsamında KKTC Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaret heyetinde; TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Başkan Yardımcıları Can Erkan Gençay, Bünyamin Yüksekbaş ve Serhat Yüce, Genel Sekreter Aynur Olgaç, Sayman Şeyhmus Kayar, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zahir Irmak ile üyeler İbrahim Özçelik, Vedat Yüksekbaş ve Cengiz Atalay ile KKTC Temsilcisi Ali Tunçtaşlı yer aldı.

TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, dernek çalışmaları, Türkiye, Irak, KKTC arasındaki ticari ilişkilerde tarım sektörünün önemi ve önceliğine ilişkin bilgiler verdi. Narenciye, enginar ve patates üretimini yoğun olduğu KKTC’nin gelecek vaat eden Irak’tan daha fazla pay alması ve KKTC’nin Türkiye üzerinden Irak’a yaptığı 15 milyon dolarlık ihracatı arttırmak istediklerini söyledi. Üreticiler ile alıcıları buluşturmak adına köprü görevi görmek istediklerini söyleyen Kılıç, adeta KKTC fahri konsolosluğu gibi çalışmak istediklerini bildirdi.

 

“İŞİMİZ ÇOK”

 

KKTC Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu da, dünyada tarımsal alanların azalması ve nüfus artışı ile gıdanın öneminin giderek arttığını söyleyerek, KKTC’nin üretimde bir sorunu olmadığını ancak izolasyonlar nedeniyle yeni pazarlara açılamadıklarını söyledi. KKTC tarımsal ürünlerinin pazarlanmasında özellikle AB ülkelerinde ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Sennaroğlu, “Bu kapsamda Ortadoğu’da, Irak’ta Pazar payımızı arttırmak bizim için önemli. Narenciye, enginar, patates, süt ve süt ürünlerinin pazarlanmasına katkı sağlayacak her çalışmaya desteğe hazırız. Anamur’dan gelecek su ile de özellikle tarımsal alanda çok büyük ilerleme kaydedilecektir. Bundan sonra işimiz çok” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda TISİAD Yönetim Kurulu üyesi Zahir Irmak, Bakan Sennaroğlu’na plaket verdi.

 

Saygılarımızla