TISİAD GENEL KURULU’NU YAPTI

TISİAD GENEL KURULU’NU YAPTI

Türkiye Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, 2. Olağan Genel Kurulu’nu Radisson Blu Otel’de gerçekleşti. Tek adayla gidilen Genel Kurul’da Başkan Nevaf Kılıç bir dönem daha TISİAD Başkanlığını yürütecek.

 

2012 yılında faaliyetine başlayan ve yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Türkiye Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. 52 katta bulunan Radisson Blu Otel’de gerçekleştirilen toplantıda ev sahipliğini Başkan Nevaf Kılıç üstlenirken, Genel Kurul’a MESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Doğan, MESİAD Başkanı Mehmet Deniz, Türk Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği Başkanı Emin Ucuz, Mersin GİAD Başkanı Mehmet İzol, Prof. Dr. Ahmet Özer ve dernek üyeleri katıldı.

 

 

 

ABDULLAH AYAN DİVAN BAŞKANI OLDU

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurul’da Divan Başkanlığı’na Abdullah Ayan getirildi. Divan’da açılış konuşmasını yapan Ayan, Türkiye’nin çok kritik bir dönemden geçtiğini ifade ederek, “TISİAD gibi sivil toplum kuruluşlarına böyle zor bir dönemde büyük görevler düşüyor. Eskiden 18 yüzyıl sonları ve 19. Yüzyıl başlarında işadamları savaş isterlerdi. Çünkü savaşlar ekonomiyi ve para dönen piyasaları canlandırırdı. Bugün ise durum tam tersi. Günümüzde işadamları artık barış dili kullanıyorlar. Savaş ortamından en çok TISİAD gibi işadamlarının oluşturduğu örgütler rahatsız oluyor. Çünkü savaş, ekonomiyi doğrudan ve olumsuz etkiliyor. Mersin’i de çok ilgilendiren Irak’a açılan kapı Habur, ne zaman rahatsızlansa Mersin yataklara düşüyor. Bu noktada TISİAD’ın sorumluluğu daha da ağırlaşıyor” dedi.

 

“İŞ İNSANLARININ SORUNLARINA SAHİP ÇIKTIK”

Ayan’ın açılış konuşmasından sonra söz alan Türkiye Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç, konuşmasında, 2012’den bu yana derneğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Kılıç, “TISİAD gibi Türkiye’nin önemli Bağımsız İş Dünyası örgütü olma yolunda adımlar atan TISİAD’ın Başkanı olmanın gurur kaynaklarından biri olduğunu bilmenizi isterim. Bu büyük sorumluluğu yerine getirirken en büyük destekçilerimin sizler olduğunu biliyorum ve bu desteğinize her biriniz için ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Dernek olarak kuruluşlarından bu yana tarafsızlık, gönüllülük, şeffaflık ve bağımsızlık ilkelerinden taviz vermediklerini ifade eden Nevaf Kılıç, “İş insanlarının sorunlarına sahip çıkarak öneriler getirmeye çalıştık. TISİAD olarak bölgesel sorunların yanı sıra ekonomide ulusal ve sektörel sorunların çözümü için gayret göstermeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

 

“IRAK’TA İŞ ADAMLARIMIZ HARİKALAR YARATIYOR”

Türkiye Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Mersin, Aksaray, Cizre, Şırnak, Silopi, Zaho, Duhok ve Erbil’de düzenlediğimiz toplantılarda bölge ekonomisinin sorunlarını iş insanları ile birlikte tartıştık, çözüm önerileri getirmeye çalıştık. Kardeşlik bağlarımızın yanı sıra en önemli ticaret partnerlerimizden biri olan Irak, daha iyi bir gelecek için şekillendiği son yıllarda aynı zamanda yeniden inşa edilmektedir. Bu süreçte ülkemizin Irak’a siyasi ve ekonomik katkısı büyük olmuştur. Bu katkı günden güne artarken Irak’ın yeniden inşasında Türk İşadamları adeta harikalar yaratmaktadır. Ancak tüm Dünya’nın pay almak istediği bu gelişimden payımızı kaybetmemek, aksine arttırmak için avantajlarımızı iyi değerlendirmeli, bağlarımızı güçlendirmeliyiz.”

 

TISİAD’IN YÖNETİMİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU

Daha sonra Genel Kurul’da diğer gündem maddelerine geçildi ve tek tek oylandı. Ardından yapılan oylamada Nevaf Kılıç, oybirliğiyle Başkanlığa bir kez daha seçildi. 2. Olağan Genel Kurul’un ardına TISİAD yönetimi şu isimlerden oluştu: Başkan Nevaf Kılıç, Abdullah Peker, Adem Yükselgüngör, Cavidan Demirağ, Cengiz Atalay, Erdal Alkan, Erhan Alaca, Gürtan Tandoğan, Habip Kamış, Hikmet Kenan Yozgatlı, Mehmet Şerif Zan, Reber Haşimoğlu, Şehmus Ceylan, Şerafettin Kadooğlu, Yusuf Nephan. Denetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Şiyar Yüce, M. Cevat Bayar, Mustafa Ersoy.