TISİAD istişare toplantısı gerçekleştirildi

TISİAD istişare toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin olağan istişare toplantısına KOSGEB İl Müdürü Danyal Peker konuk oldu. Irak’ta yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda; TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Türkiye ile Irak’ın ticari ilişkilerinin önemine dikkat çekti.
 
Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD), olağan yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Toplantının konuğu KOSGEB İl Müdürü Danyal Peker oldu.
Hilton Otel’de gerçekleşen toplantı son günlerde Irak’ta en önemli gündem maddelerinden biri olan referandum konusu ile başladı. TISİAD Bilim Kurulu Başkanı Prof Dr. Ahmet Özer, referandumun iç ve dış siyasete yansıyan iki boyutunu değerlendirdi.
Türkiye’nin yaklaşımına da değinen Prof. Dr. Özer, BM’de de karar haline gelen “her ulus kendi kaderini tayin eder” ilkesini anımsatarak, “Burada yaşayan insanlar da kendi gelecekleri ile ilgili bir adım atıyorlar. Referandumda ağırlıklı ‘evet’ çıksa bile hemen bağımsızlıklarını ilan edecekler gibi görünmüyor. Orada halkın ne istediği ile ilgili bir olaydır” dedi.
İtirazların siyasi açıdan anlaşılır boyutu olsa da insani açıdan anlaşılır olmadığını ifade eden Prof. Dr. Özer, her halkın kendi kader ile ilgili kararlar verebileceğini dile getirdi. Türkiye’nin son yıllarda tüm komşuları ile ilişkilerinin kötü olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özer, “Türkiye’nin Almanya’dan sonra en büyük partneri Irak Kürdistan Yönetimi. IŞID belası def edildikten sonra düşen ticaret tekrar yükselecek. Türkiye ile Kürdistan Bölgesel yönetimi arasında önemli bir ticari ilişki var” ifadeleri var. Prof. Dr. Özer, bölge insanının Türkiye’ye karşı da bir sempatisi olduğunu, ilişkilerin bozulmasının her iki tarafında yararına olmadığına dikkat çekti.
 
SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ!
TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç da Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin önemine işaret ederek, “Savaş, acı ve gözyaşı demektir, hiç kimseye fayda sağlamaz. Bölgede barış ve huzurun sağlanması önemli” dedi.
Dohuk Valisi başkanlığından Iraklı insanlarının 2 gün Adana 2 gün de Mersin’de ağırlanacağı bilgisi veren Kılıç, 15 Ağustos’ta tarih belirlemiştik. Ancak Dahok Valisi’nin programı dolayısıyla ertelenmiştik. Şu an da ise, gündemde bir referandum var. Ayrıca Mersin ve Adana’da oda seçimleri var. Önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Diyarbakır ziyaretinde de kentin tüm dinamikleri ile görüştüklerini anlatan Kılıç, “Eski Valimiz Hasan Basri Güzel de Diyarbakır’a atandı. Kısmet olursa bu yıl içerisinde Şanlıurfa’yı da içine alarak buradaki iş adamlarını Erbil ve Duhok’a götürmeyi planlıyoruz. Diğer bir etkinliğimiz de TÜRKONFED ile Bağdat, Erbil, Duhok’dan Cizre’ye getirip oradan da İstanbul’a götürmeyi planlıyoruz” bilgisi verdi.
 
TÜRKİYE’NİN İSTİHDAMINI KOBİ’LER SAĞLIYOR
KOSGEB İl Müdürü Danyal Peker ise, KOSGEB’in çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomi içerisindeki payını, rekabet gücünü artırmak için destekler geliştirdiklerini ifade eden Peker, “Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99.9’u KOBİ. Büyük boy işletme ise, 0.1’dir. Zaten ekonomiyi de onlar götürür. Türkiye’de 3,5 milyona yakın işletme var. Türkiye’nin gerçek anlamda istihdamını KOBİ’ler sağlıyor. KOBİ’lere verdiğimiz desteklerle işletmelerin bir takım yetilerinin gelişmesi için parayla birlikte kültürlerini değiştirmeye çalışıyoruz” dedi.